7 denní mini roadtrip po severní Itálii z Milána

Jestli se někam dají pořídit levné letenky v každou roční dobu a klidně i na poslední chvíli, tak je to italský Milán. Ty naše stály tam a zpátky necelých 1500 Kč (červenec), a protože cestujeme na lehko, vystačili jsme si každý se svým příručním zavazadlem. Milán, ale nebyl naší cílovou destinací, naopak byl pouze odrazovým můstkem našeho sedmidenního mini roadtripu nejen po čarovné Ligurii. A rozpočet? Asi 10 000 Kč/osoba.

Vidět co nejvíce za co nejméně (peněz)

Nocleh jsme si zajišťovali dle aktuální potřeby online a cestovali jsme buď vlakem, nebo autem. Mimochodem v Italii se údajně nestopuje. No, pravda je, že jsme viděli i pár dopravních značek, které stopování zakazovaly, ale na vlastní kůži jsme to nezkoušeli. Zato tu funguje BlaBlaCar.

Milán

Z letiště (Milan-Bergamo) se dostanete snadno. Za 5 euro vás přímo do centra Milána doveze některý z autobusů. Na Milán jsme si vyhradili dva dny a na prohlídku města a špetku toho nočního života nám to bohatě stačilo. Většinu krásných parků, zajímavých staveb a jiných monumentů najdete, coby kamenem dohodil od asi nejznámějšího z nich, El Duoma. Za 12 euro se můžete podívat jak dovnitř katedrály, tak i na její střechu a do přilehlého muzea. Výhled ze střechy opravdu stojí za to. Trpíte-li ale závratěmi, zůstaňte raději dole na náměstí, a ochutnejte tam v obchodě se sladkostmi nejlepší fondánovou zmrzlinu, nebo se projděte luxusní nákupní pasáží. Na výlet neberte žádné rozbitné či nebezpečné předměty, jinak vám budou při vstupu vyhozeny. A nezapomeňte, že v Itálii se do kostelů vstupuje se zahalenými koleny, rameny a prsy, proto je dobré mít vždy u sebe lehký šál.

Nebyla by to ale turistická metropole bez všudypřítomných pouličních prodejců rozličných národností. Nejčastěji jsou to prodejci náramků a zobání pro holuby. Nevěřte jim, když na vás budou volat: „For free!“ a raději svižně odkráčejte.

Lake Como

Milán jako takový si mě příliš nezískal. Za to městečko Como u stejnojmenného alpského jezera vzdáleného asi hodinu vlakem z Milána ano a určitě jsem zde nebyla naposled. Můžete-li, najděte si na návštěvu tohoto magického místa alespoň jeden den, nebo klidně týden. Až se nabažíte Coma a jeho malebných zákoutí vyjeďte si za 5 euro lanovkou na vyhlídku a shlédněte celou tu nádheru z ptačí perspektivy.

Ligurie

Z Coma jsme se vrátili vlakem do Milána a dál už pokračovali autem. Díky autu, jsme si mohli najít vzdálenější, za to levnější, ubytování nedaleko Janova a začít tak objevovat den za dnem pestrobarevné pobřeží Ligurie. Pokud se tam vydáte, rozhodně nesmíte minout městečko Camogli s tou nejkrásnější pláží zasazenou do palety nejjasnějších barev ani Rapallo a jeho červený koberec táhnoucí se po promenádě či vesničku Recco vyhlášenou pro nejlepší focacciu.

Pokud byste chtěli vyjet z regionu, daleko už to není ani do Pisy. My jsme si ale nechali tuto turistickou atrakci raději ujít a místo toho jsme strávili poslední dva dny návštěvou Janova.

Jak se nenechat zamknout uprostřed noci v parku

Tento odstavec by se měl jmenovat spíše: Janov, rodiště Kryštofa Kolumba, ale to by byla nuda.

V Janově toho můžete navštívit spoustu. Od galerií, muzeí, katedrál, parků, hradů a kdo ví, čeho ještě až po repliku galeony. Jen na koupání to tady není. MHD je dostupná, ale lístek je třeba koupit předem v trafice nebo automatu (v Itálii běžné).

Ukázalo se ale, že v Janově, spíš než na funkční automat na jízdenky, narazíte na automat na cigarety nebo prezervativy, za jejichž pomoci bohužel nikam nedojedete. První večer jsme tedy vyrazili pěšky a za cíl si vybrali japonskou zahradu s vyhlídkou. Nebe hořelo a my si užívali výhled na přístav. O to větší bylo naše rozčarování, když jsme na cestě zpátky našli vstupní bránu zamčenou. Teď už si budeme pamatovat, že když se po dobu asi 5 minut ozývá nepřerušované pískání na policejní píšťalku, není to dětská hra, ale je čas pohnout zadkem a dostat se z parku, dřív než nás tam zase zamknou. Plot jsme nakonec s obtížemi přelezli a v Janově už nestrčili do žádného z parků ani nos. A to policejní auto, co se po našem „útěku“ k zahradě rozjelo, tam rozhodně nejelo kvůli nám.

Zpátky do Milána jsme jeli rychlíkem, chytili autobus na letiště a na čas se s Itálií zase rozloučili.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš komentář, děkujemex