7 zajímavých míst v Norimberku, která musíte navštívit

Norimberk je druhým největším městem v Bavorsku. Město leží na řece Pegnitz a nedaleko Norimberku je krasová oblast Franské Švýcarsko. V Norimberku je řada zajímavých míst, tady máte přehled těch nejzajímavějších.

ZOO Norimberk (Nürnberger ZOO)

Když jsme byli loni v Norimberku, tak hlavním cílem byla právě ZOO a místní delfinárium. Oproti pražské ZOO je menší, ale je umístěna v lesoparku, takže se pohybujete mezi stromy a i skalami.

Mimo běžná zvířata, která se vyskytují v normálních ZOO, je zde delfinárium, ve kterém jsou nejen delfíni ale i lachtani a kapustňáci. Několikrát denně zde probíhá veřejné krmení a cvičení delfínů a lachtanů.

Mimo delfinária zde je i tropický pavilon, uzavřený areál s deštným pralesem a motýly.

Císařský hrad (Kaiserburg)

Norimberský hrad je hlavním orientačním bodem ve městě. Jedná se o dvojitý hrad skládající se z Kaiserburgu a Burggrafenburgu. Nejstarší architektonické zmínky se datují okolo roku 1000.

Hrad se nachází severně od Pgnitzu a je součástí severního městského opevnění. Stojí na pískovcovém hřebenu nad norimberským Altstadt Sebald.

Po vážných škodách, které byly způsobeny leteckými nálety v Norimberku během druhé světové války, byl hradní komplex přestaven v historické podobě. Do bombardování v roce 1945 nebyl Norimberk nikdy dobyt.

Dům Albrechta Dürera

Albrecht Dürer (1471-1528) byl norimberským malířem a matematikem a v domě pojmenovaném po něm žil posledních 20 let svého života. Dnes funguje jako muzeum.

Vnitřek domu je věrnou podobou toho, jak dům vypadal v 16. století. Můžete vidět kuchyň a obývací pokoj v renesančním stylu. Největší atrakcí je ale tiskařská dílna v druhém patře, kde je vyobrazena výroba deskového obrazu.

Kousek od domu je také socha zajíce dle jeho obrazu.

Staré město (Altstadt)

Staré město je obehnáno hradbami a je rozděleno řekou Pegnitz na dvě poloviny – severní část se označuje jako Sebalder Altstadt (Sebald) a jižní Lorenzer Altstadt (Lorenz).

Částem města dominují dva kostely, svatého Sebalda, poustevníka, který byl svatořečen a je do dnešního dne patronem Norimberku, a svatého Lorenza. Kostel svatého Lorenza má famózní fasádu s rozetou a dvěma vysokými věžemi.

Kostel Panny Marie (Frauenkirche)

Na hlavním náměstí se konají trhy a stojí zde kostel Panny Marie (Frauenkirche). Ten tu nechal postavit Karel IV. místo synagogy. Tuto křivdu vůči židům panovník udělal jen proto, aby se zavděčil představitelům města.

Nechal zde pokřtít svého prvorozeného syna Václava IV. Kostel má na fasádě orloj, kde vždy v poledne vzdává císaři hold sedm kurfiřtů.

Manželský kolotoč (Ehekarussell)

Na hlavním náměstí se nachází i moderní umění představeno alegorickou kašnou Manželského kolotoče. Jejím autorem je sochař Jürgen Weber. Kašna velmi naturalisticky znázorňuje radosti a starosti manželství od prvního setkání a zamilování se po hádky až po smrt.

Krásná fontána (Schönner Brünnen)

Krásná fontána je z jednou atrakcí Norimberku a leží na okraji Hlavního náměstí vedle norimberské radnice. Je zhruba 19 metrů vysoká a má tvar gotické věže. Čtyřicet barevných postav na fontáně představuje světový pohled na Svatou říši římskou na čtyřech podlažích. Zespodu jsou to:

  • filosofie a 7 svobodných umění
  • 4 evangelisté a 4 kněží
  • 7 kurfiřtů a 9 hrdinů
  • Mojžíš a 7 proroků

Zajímavostí je, že během druhé světové války byla fontána ochráněna betonovou konstrukcí a přežila bombardování neporušena.

Další zajímavosti

  • Když budete v Norimberku, nezapomeňte ochutnat místní „Bratwurst“ s norimberskými klobáskami a také neopomeňte místní perníčky.
  • Věděli jste, že v Norimberku je otevřené muzeum Bratwurst? Stěny jsou údajně červené představující kečup.
  • V muzeu hraček je mimo jiné celé patro vyhrazené pro nacistické vojáčky.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš komentář, děkujemex