Benelux – pohádka na zemi

Už delší dobu mě lákalo podívat se do severnějších zemí. S rodinou jsem zvyklá pouze na typicky české turistické destinace, jako je Chorvatsko, Tunisko, Španělsko, ale žádné poznávací zájezdy. Čím jsem starší, tím více toužím poznávat svět kolem sebe. Jelikož jsem mladá a ještě studuji, jsem omezena v penězích. Proto jsem si vybrala zájezd za šest tisíc (včetně vedlejších poplatků a kapesného) do těchto tří zemí. Nepohodlnou cestu autobusem jsem se snažila ignorovat a myslela jsem jen na pozitivní věci.

LUCEMBURSKO

Po náročné cestě jsme konečně dorazili do Lucemburska. Prohlídka hlavního města Lucemburku byla velmi rychlá, protože lidé byli stejně otrávení z cesty, z nedostatku spánku a pohodlí. Naší první zastávkou byla Katedrála Notre-Dame (které jsou hlavně ve Francii), kde je pohřben český král Jan Lucemburský, otec krále Karla IV. Jeho hrobka však bývá otevřena jen příležitostně a my takové štěstí neměli. Nezbývalo nic jiného, než pokračovat v prohlídce. Sešli jsme pár uliček a okouzlil nás výhled na pozůstatky středověkých hradeb, ze kterých byl nádherný výhled do údolí na říční kanál, mosty, starobylé domy. Všechno si dosud zachovalo své kouzlo.

Centrum města je rušné a velmi kulturní. Na celkem malém náměstí se pořádají akce jako divadla, koncerty a taneční představení. Naproti pódiu je trh s květinami, ovocem a zeleninou, či různými starožitnostmi. Za pódiem je jedno menší náměstí nesoucí název „Jan Palach Square“. Ano, čtete správně, je věnované Janu Palachovi. Zde je francouzsky napsáno, kdo Jan Palach byl, kdy zemřel a proč. Nejspíš jako jediná z celého zájezdu umím trochu francouzsky, a tak se z mého soukromého překladu stal překlad pro celý náš zájezd.

Lucembursko se mi velmi zalíbilo už jen skrz francouzštinu všude kolem. Nevím proč, ale tato místa mi připadají jako z jiného světa, v dobrém slova smyslu, samozřejmě.

BELGIE – ANTVERPY

Rovnou z Lucemburska jsme jeli do Belgie, kde jsme rovněž byli ubytovaní. Hned po opuštění autobusu nás průvodce seznámil se zdejšími zvyky – cyklisti mají absolutní přednost. Všude ve městě jsou zřízeny cyklostezky, semafory pro cyklisty i přejezdy, pokud jste chodec a máte zelenou na přechodu, neznamená to, že můžete bezpečně přejít vozovku. Auto vás sice ohrozit nemůže, zato kola ano. Dále nás překvapila řeč, v mluvené formě připomínala němčinu s angličtinou dohromady.

V centru města bylo rušno, ale vládla příjemná atmosféra. Prošli jsme se kolem památek, parků a konečně na hotel.

BELGIE – BRUGGY

Druhý den našeho zájezdu jsme prožili v Bruggách. Toto město je známé především díky říčním kanálům, které vedou celým městem, svou architekturou a obchody s belgickými pralinkami – v tomto městě totiž mají nejvýhodnější ceny čokolády.

Nasedli jsme do jedné z loděk a vydali se na půlhodinovou plavbu lodí skrz Bruggy.

Po plavbě jsme dostali rozchod, takže jsem měla spoustu času na prozkoumání okolí – vydala jsem se například k větrným mlýnům, které bylo na druhém konci města.

NIZOZEMSKO – ZAANSE SCHANS, DEN HAAG

Uf, tohle mi dá pokaždé zabrat. Třetí den jsme se vydali do skanzenu Zaanse Schans, kde se nachází výrobna sýrů. Hned vedle výrobny si můžete sýry či jiné výrobky z farem koupit a také si na dvorku prohlédnou kozy a slepice. Všude kolem vás se na pastvinách pasou krávy a ovce, mají obrovský prostor a všechno vypadá naprosto idylicky. V tomto skanzenu je také obrovské množství větrných mlýnů, které se dosud používají – majitel vyšplhá na vrchol mlýnu a točí turbíny na tu stranu, odkud vane vítr. Po prohlídce skanzenu jsme se přesunuli k Paláci míru, který patří královské rodině.

Nemohli jsme oželet ani slavný Madurodam – zmenšeninu Amsterdamu. Tato prohlídka byla více nervově náročnější, protože jsme narazili všude kolem na rodiče s nevychovanými dětmi. Celkově byl Madurodam velmi přeplněný, a tak dojmy z této prohlídky nejsou nejlepší. Zážitek to byl však krásný a nikdo určitě nelitoval.

Den Haag je město, ve kterém se nenudí nikdo a každý si najde své. Přímo na pláži se nachází mořské akvárium Sea World, které jsme si nemohli nechat ujít. Rejnoci, klauni očkatí, hvězdice, medúzy. Strop naší návštěvy byl tunel, kterým jsme prošli, a nad hlavami nám plavala mořská želva se žralokem a dalšími rybami.

Naše organizované prohlídky byly u konce a my měli konečně volno. Vydali jsme se na pláž, kde jsme sbírali mušle, chodili v moři, někteří odvážlivci se dokonce v Severním moři koupali. Tento den byl pro mne nejzajímavějším z celého zájezdu a jsem nesmírně vděčná, že jsem Den Haag mohla poznat.

NIZOZEMSKO – AMSTERDAM

Hlavní město Amsterdam je snad pro všechny známé jen legalizací marihuany, avšak to zdaleka není jediným důvodem, proč sem odcestovat. Nachází se zde slavné květinové trhy, které se rozprostírají po celé délce ulice, kde můžete koupit cibulky holandských tulipánů a jiných květin. V Amsterdamu vládne přátelská atmosféra (kdoví proč, že?) a všichni jsou na sebe milí. Stejně jako v Bruggách, i tady je celé město protkané říčními kanály a skoro každý má svůj vlastní houseboat či alespoň loďku, na které se ve volných chvílích plaví s přáteli a popíjí pivo.

Na každém rohu najdete tabák se suvenýry s marihuanou a dalšími doplňky spjaté právě s ní.

Nachází se zde také brousírna diamantů, do které můžete vejít a nahlédnout pod ruce šikovných a hlavně přesných pracovníků, kteří přímo před vámi brousí diamant. V dalších místnostech a chodbách poté vidíte jejich finální výrobky, které také můžete zakoupit, od hodinek až po svatební prsteny.

V Amsterdamu se též nachází Dům Anny Frankové. Za až směšné vstupné (9 € za osobu) si však musíte vystát frontu až na druhé náměstí, abyste se vůbec dostali ke vstupní bráně. Moc mě mrzí, že jsem tuto příležitost nemohla využít, bohužel bych celý svůj rozchod věnovala stání fronty.

Nejznámější je nápis I AMsterdam, u kterého je v dnešní době nemožné se vyfotit tak, aby šel nápis plnohodnotně vidět.

Amsterdam je plný lidí a pro některé může být velmi náročné projít hlavní ulici, kde je hlava na hlavě a nepomáhá nic jiného, než ostré lokty.

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Katka

Ahoj! Chtěla jsem se zeptat – v kolik hodin jste se tak dostali na hotel a v kolik hodin ráno jste vyjížděli? Předpokládám, že je to přes cestovku ABC TOURS, je to tak? 🙂

1
0
Budeme rádi za váš komentář, děkujemex