Co dělat v Bergenu?

Bergen je druhé největší město v Norsku. V současné době je hodně populární kvůli levným letům z celé Evropy a přistává zde velké množství turistů. Co potom můžete v tomto městě dělat a jak v něm přežít levně?

Bergen nepatří mezi levná města

Norsko patří mezi nejdražší země na světě. Všechno sice stojí podobně jako u nás, jenomže norská koruna je třikrát silnější než ta naše. Takže zaplatit za chleba sto korunu je vlastně ještě výhodná koupě. Proto není dobré se radovat, že máte levné letenky za pár korun. Protože pokud si všechno pořádně nenaplánujete, jeden oběd v restauraci vás vyjde na víc než zpáteční letenka. Už jenom doprava z letiště do centra stojí pět set. (Jak na dopravě z letiště ušetřit čtyři stovky.) Stejně tak ubytování v hotelu je opravdu drahé. To můžete vyřešit tím, že si zamluvíte nocleh v ubytovně pro cestovatele. Tam za jednu noc v pokoji za dalšími čtyřiceti lidmi zaplatíte nějakých osm set. Zdá se vám to hodně? Tak vězte, že pod tři tisíce žádné místo v hotelu neseženete.

Všechno je daleko

Dalším problémem města je jeho obrovská rozloha. Bergen má něco přes dvě stě tisíc lidí, a přesto se rozlohou rovná Praze. Při započtení fjordů je dokonce větší. Takže dostat se kamkoli znamená udělat si docela dlouhý výlet. Pokud si ovšem půjčíte kolo, váš pohyb se hodně zrychlí. Ve městě vlastně nikdy není větší provoz a o cyklisty je ve všech severských zemích dobře postaráno. Cyklostezky jsou prakticky všude, mají dokonce vlastní semafory a i chodci je mohou přecházet jen po přechodech.

Krásy Bergenu   

Abych ovšem Bergenu pořád jen nekřivdil. Stěžovat si na něco umí přece každý. V Bergenu je i mnoho věcí, které můžete obdivovat. Jedna z nich je určitě počet lodí. Díky fjordům můžete koukat z okna a náhle kolem vás projede zaoceánský parník. Kromě toho jsou tu trajekty, rybářské bárky nebo tankery. V přístavech patrně pracuje velká část obyvatelstva, protože žádnou továrnu ve městě jen tak neuvidíte. I to mu přidává na kráse. Pokud jde o památky, nemá jich Bergen mnoho. Přece jenom šlo o rybářskou vesnici. K vidění jsou některé původní dřevěné domky a několik dřevěných kostelů. Více toho, kromě několika vikingských muzeí, nehledejte. Norsko je přeci spíše země přírody.

Příroda a okolí města 

Bergen byl postaven, podobně jako Řím, na sedmi pahorcích. Díky nim se do přírody dostanete odkudkoliv z města rychleji než do supermarketu. Všechny okolní kopce jsou zalesněné a vede skrz ně mnoho různých cest. Lidé z Bergenu je hojně využívají pro rekreaci. Vidíte celé davy běžců, kteří se sápou do poměrně prudkého a dlouhého kopce, aby utužili svojí fyzičku. Zbytek doplňují výletníci z města a turisté. Přibližně do jedenácti večer je zde ruch. Na některé kopce jezdí i lanovky, ty jsou ovšem jen pro pohodlné turisty. Ti správní si těch pět set metrů převýšení rádi vyšlapou.

Proč otálet?   

Norsko je celkově krásná a úžasná země. Tisíce fjordů, národních parků, vodopádů. Bergen je jedno z měst, odkud se vyplatí vyrazit dál. Klidně půjčeným autem, protože jediná poměrně levná věc v Norsku je právě ropa. Ale myslím, že až pojedete po některé z úzkých cest ve skále s tři sta metrovým srázem, budete litovat, že jste radši nezvolili autobus. Takové zážitky už ale patří k cestování a poznávání světa. Není na co čekat. Jeďte také objevit krásy Bergenu a celého Norska.

Zajímá vás více o Norsku nebo celkově o cestování? Třeba o tom, jaké to je jet s vozíčkářem do Himálaje? Pak se podívejte na www.leviatan-blog.cz

Přeji hezké čtení.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš komentář, děkujemex