Julské alpy – země sportu, hor a nádherných vodopádů

Chystáte se na dovolenou do Alp? Chcete zkusit něco nového? Zkuste se s námi vydat do slovinských hor. Slovinsko je malá země rozkládající se mezi Itálií, Rakouskem, Maďarskem a Chorvatskem. Od Rakouska a Itálie sem zasahují Alpy, kterým se zde říká Julské. Jsou známým centrem nejrůznějších sportovních aktivit, ale také místem s  krásnou a jedinečnou přírodou.

Centrum sportu

Jako téměř ve všech oblastech Alp se samozřejmě i zde lyžuje. Naleznete tu hned několik středisek. Nejvýznamnějším je asi Krajanská Gora, nacházející se nedaleko rakouských hranic. Hory určitě nejsou nezajímavé ani v letních měsících. Velkým centrem letních sporů je městečko Bovec, kterým protéká nádherná horská řeka Soča. Právě díky ní je Bovec známý mezi vodáky. Kromě klasického raftu či kanoe zde můžete vyzkoušet i více adrenalinový canyoning. Velké množství místních agentur nabízí toto dobrodružství, při kterém poznáte zdejší přírodu z jiného úhlu. Oblečou Vás do neoprenů, nasadí vám ochrannou přilbu a vezmou vás k vodou vymletým přírodním skluzavkám. Canyoning obsahuje také skákání do hlubokých průzračných tůní nebo slaňování vodopádů. Samozřejmě se pořádají kurzy s různou náročností, dle zkušenosti účastníků.

Bovec je samozřejmě vyhlášený i pro cyklisty. K nejzajímavějším, ale také nejnáročnějším trasám patří výjezd do sedla Vršič. Tato cesta postavená v 19. století vede až do výše 1611 m n. m. a patří k významným zdejším turistickým cílům. Zdejších dvacet pět zatáček můžete zdolat také autem nebo na motorce. Cesta je otevřena asi sedm měsíců v roce v závislosti na sněhových podmínkách.

TIP: Na výlety si berte dostatek tekutin. Slovinské alpy patří k těm nejsušším, a proto nebudete mít mnoho příležitostí zásoby doplnit.

Pokud by vám výjezd na Vršič nestačil, můžete zkusit vyjet ještě výše. Z obce Log pod Mangartom vyjedete do sedla Predel, kde naleznete odbočku na Mangart. Silnice postavená v roce 1983 se vine po úbočí hory a prochází také několika tunely. Cesta vás dovede až do sedla Mangartu ve výšce 2055 m n. m.. Výjezd je od 9 do 17 hodin zpoplatněn 5 €. Pod vrcholem se nachází horská chata, kde si můžete dát něco k snědku. Výjezd na vrchol je omezen z důvodu nestabilní skály nad silnicí, a proto je dobré těch posledních pár set metrů dojít pěšky. Vylézt můžete také až na samotný vrchol Mangartu ve výšce 2679 m n. m.. Z Mangartu také startují paraglidisté a i vy se můžete proletět nad Alpami se zdejšími zkušenými instruktory.

Krásná příroda, jakou jinde nenaleznete

Julské Alpy jsou také pěkným místem pro turistické výlety. Mezi ty nejoblíbenější jistě patří dvoudenní výstup na nejvyšší horu Slovinska Triglav. Pokud se na takovouto túru necítíte, nabízí se vám několik méně náročných tras. Nejvíce po ruce jistě budete mít samotnou řeku Soču. Její bledě modrá barva a průzračná voda vám učarují. Koupání však doporučujeme jen těm, kdo jsou velmi otužilí.

Okolí Bovce je mimo jiné bohaté na krásné vodopády. Kousek nad Bovcem se nachází Slap (vodopád) Virje. Tento široký vodopád spadá do průzračného jezírka bohatého na pstruhy. Kousek za Bovcem na dohled od hlavní silnice se nachází vysoký vodopád Boka, vyvěrající z podzemních jeskyní. Jeden nejkrásnějších vodopádů se nachází kousek od města Kobarid. Vodopád Kozjak se nalézá v krásné jeskyni a zdejší světlo patří k těm opravdu magickým. Část cesty k vodopádu vede pěkným údolím srovnatelným s našimi soutěskami v Hřensku.

Pokud ještě nemáte vody dost, můžete vyrazit k pramenu řeky Soči. K pramenu se vyráží z údolí Trenty a většina cesty je slušně schůdná, avšak poslední část k pramenu vyžaduje pořádné obutí. Stezka vede po skále a posledních 30 metrů jdete po skalní římse a přidržujete se ocelového lana. Pohled na magicky modrý pramen řeky, vyvěrající z hlubokých jeskyní za tu cestu opravdu stojí.

Ať už svou dovolenou ve Slovinsku prožijete jakkoliv, zanechá nesmazatelnou stopu ve vašem srdci a do zdejších hor se budete rádi vracet.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš komentář, děkujemex