Když se sen stává skutečností – zajímavá místa západu USA

Amerika je místo, do kterého se ne jeden zamiluje. Rozmanitá a dech beroucí příroda. Města, která okouzlí i naženou hrůzu svou velikostí. Fascinující je vše, co u nás není všední. Mohutné vozy, dolary, nasládlá chuť pečiva i salámů.

Kontinent kdysi označován jako Nový svět. Světadíl, který láká svou cizokrajností. To je Amerika.

Výprava do Ameriky je finančně a časově náročná. Je důležité si předem rozmyslet, co od své cesty očekáváte. Najdete tam vše, po čem vaše srdce touží. Divoká velkoměsta, tajemná místa i divokou přírodu.

Cesta se blíží, připravme se

Rezervací letenek přípravy nekončí.

Udělat si detailní plán cesty včetně odhadovaných nákladů je povinností každého cestovatele na vlastní pěst.

Zarezervovat je potřeba i ubytování v motelech, a dokonce i v některých kempech.

Zabookování automobilu je kapitola sama o sobě. Ohlídejte si, že nemáte omezené najetí kilometrů. Podívejte se, kolik stojí pojištění. A nezapomeňte se postarat o navigaci. Zapůjčení vyjde draze. Pořiďte si do své GPS (nebo jiného mobilního zařízení) mapy s podklady USA. Možností je si zakoupit navigaci až po příletu, ale musíte mít detailně nastudovanou cestu do obchodu. Nezapomeňte, že se připlácí za každého dalšího nahlášeného řidiče.

Cestovní pojištění s vysokým pojistným limitem je samozřejmostí.

Naštěstí můžeme cestovat bezvízově jen s povolením z Elektronického systému cestovního povolení (ESTA).

Přistáváme

Po příletu budete zodpovídat otázky typu „Jaký je důvod Vaší cesty? Kde bude bydlet? Máte plán cesty?“ a mnoho dalších.

Opuštění budovy letiště vzbudí opravdové wau pocity. Tak to je ta Amerika!

Do autopůjčovny vás dopraví kyvadlová doprava, tzv. shuttle bus.

Vyzvednutí automobilu v autopůjčovně v našem případě probíhalo bez problémů. Akorát nebylo k dispozici vozidlo v naší kategorii. Tak jsme si prostě mohli vzít vůz z vyšší kategorie (bez příplatku). Mluvíme o společnosti Dollar.

Los Angeles město mnoha tváří

Jedno z nejlidnatějších měst USA servíruje Ameriku tak, jak ji známe z amerických filmů. Noční procházky v některých ulicích vzbouzí až strach.

  • Nikdo nevynechá Hollywood Boulevard včetně Chodníku slávy, Čínského divadla i Dolby Theatre. Navíc ulici lemují obchody se suvenýry a někdy až s bizarními produkty.
  • Nedám dopustit na Universal Studios Hollywood, kde najdete atrakce i možnost nahlédnout za kulisy známých filmů a seriálů.
  • Za návštěvu stojí Beverly Hills i s luxusní nákupní třídou Rodeo Drive.
  • Samozřejmě pláže nelze vypustit, kde nejznámější jsou Santa Monica Beach a Venice Beach. V písku nechybí stylové pobřežní stráže.

Pacific Coast Highway

Dálnice, která sama o sobě je lákadlem. Vede mimo jiné i oblastí Big Sur. Výhledy, které nabízí, berou dech. Vyčleňte si čas na zastávky. Fotogenický most Big Sur Bixby Bridge vás okouzlí.

Kopcovité San Francisco

San Francisco je město s duší. Co neopomenout?

  • Visutý most Golden Gate Bridge netřeba představovat.
  • Různorodá architektura (mrakodrapy i viktoriánské domy) je dominantou města.
  • Historické tramvaje budete obdivovat.
  • Známý Alcatraz je často na dohled.
  • Fisherman´s Wharf je čtvrť, kde se stále nachází rybářská přístav a nejen to. Kromě výjimečných restauracích a muzeí je zde k vidění i molo Pier 39 s lvouny.
  • Klikatá Lombard Street, která byla vytvořena kvůli sjízdnosti skoro 30 % klesání.

Yosemite

Yosemite je jeden z národních parků, který nestačí jen projet autem. Navštivte místní infocentrum, vybavte se mapou a podle svých možností absolvujte pěší túru.

Údolí smrti

Death Valley je místo, které opravdu ne výjimečně přivodí smrt. Jedná se o nejteplejší, nejsušší a nejníže položený park. Osobně jsem ho vnímala jen jako nezbytnou součást naší cesty. Pořád si člověk při sledování venkovní teploty opakuje: „Máme dost vody. Máme dost vody.“

Las Vegas město plné zábavy

V Las Vegas je vždy o zábavu postaráno. Drinky, pouliční umělci, outlety, atrakce, svatby, hazard i kýč. To vše vystihuje město, kde člověk zapomene sledovat čas.

Doporučuji se zastavit u Hoover dam. Přehradu, kterou jste určitě nejednou zahlédli v nějakém filmu.

Bryce Canyon

Národní park, který podle mého názoru postačí shlédnout z vyhlídek. Jeho krása vyniká právě při pohledu zhora.

Arches

Kdo by neznal národní park, pro který je typické jeho zabarvení i skalní útvary. Nejčervenější zabarvení se vám dostane při východu nebo západu slunce.

Nedaleké město Moab není jen místem k přespání. Věnujte jeho poznávání alespoň půl den z nabitého plánu.

Monument Valley

Najdete dvě skupiny turistů. Jedněm stačí výhledy, které se jim nabízí při průjezdu po nezpoplatněné komunikaci. Jiní nedají dopustit na zpoplatněnou část parku (20 dolarů za vozidlo). Patřím k těm, co je útvary oslnily. Nicméně jsem se dostatečně pokochala průjezdem bez placení. Stavěli jsme i tak na kochání a náhodou narazili na místo, kde Forrest Gump ukončil svůj běh v roce 1980 🙂

Grand Canyon

Speciální místo na naší planetě.

Doporučuji absolvovat některou z prohlídek s rangerem. Na oficiálních stránkách parku dohledáte konkrétní nabídky. Máte možnost dozvědět se například o historii, fauně, flóře i fosiliích kaňonu.

Sami jsme pak byli na samém dně. Cesta byla náročná a není pro každého. Nicméně je to jeden ze zážitků, který mne naplnil.

Co na vás čeká tam dole? Řeka Colorado, zeleň, záchody s vodou i příjemný kemp.

Živá poušť jménem Joshua Tree

Národní park Joshua je poset stromy, podle kterých se oblast jmenuje.

V kempu jsem se neustále rozhlížela kolem sebe a vyhlížela chřestýše – snad kvůli cedulím, které varují ať dáváte pozor, kam dáváte ruce, nohy a kam si sedáte.

Vynahradily to ale pohledy, které park nabízí. A to nejen denní. Kouzelné je i pozorování noční oblohy.

San Diego

Centrum města na mne působilo velmi čistě. Nicméně mne nenadchlo natolik, abych se sem vracela. Dalo mi ale příležitost navštívit letadlovou loď Námořnictva Spojených států USS Midway, která nejednoho překvapí svou vybaveností.

Autor: Olga Pechlátová

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš komentář, děkujemex