Kodaň, metropole přátelská

Kodaň je mimo jiné vyhlášena tím, že je nejekologičtějším evropským hlavním městem. Mimo jiné proto, že mají nejrozsáhlejší síť cyklistických stezek a jejich automobily pracují s ekologickými palivy.

Nejen proto je Kodaň zajímavým místem pro výlet.

Čistý vzduch v metropoli

Když přijedete do Kodaně, tak první, co vás překvapí, jak čistý vzduch tam dýcháte, že ani nemáte pocit, že jste ve městě.

Je to dáno tím, že velké množství místních jezdí na kolech. Výjimkou není ani žena v šatech, muž v obleku nebo i člověk se psem, který běží podél kola.

LGBT friendly

Nečekaně jsem byla v Kodani zrovna v den, kdy tam probíhal Copenhagen Pride. Tolik duhových vlajek všude možně jsem snad nikde neviděla. Na samotném průvodu jsem nebyla (pokud vůbec byl), ale kam se člověk podíval, tak byly hloučky lidí s duhovými vlajkami, a nikoho kolem to nepobuřovalo.

V roce 1989 bylo Dánsko první zemí, které povolilo pro stejnopohlavní páry registrované partnerství. A v roce 2012 uzákonili stejnopohlavní manželství.

Jejich Pride tedy není bojem za stejná práva ale oslavou svobody. Mezi lidmi u stage byly jak homosexuální, tak heterosexuální páry. Všichni si byli rovni.

Centrum kultury

První, co turistu napadne při vyslovení Kodaně, je jistě malá mořská víla. Tu v hlavní sezóně navštíví až 1500 turistů během hodiny. Zajímavostí je, že mezi turisty je množství Číňanů, kteří mají H. Ch. Andersena v povinné četbě.

Dalším zajímavým místem je zajisté letní sídlo královny Margrethe II. Amalienborg. Každý den v poledne probíhá výměna hradní stráže a skutečná podívaná to je v době, kdy královna je přítomna na Amalienborgu, kdy se stráží jde i kapela.

V Kodani nesmíme opomenout ani zámek Rosenborg, který byl postaven jako letní sídlo králem Kristiánem V. V současné době jsou zde k vidění korunovační klenoty a unikátní Zrcadlový kabinet. Volně přístupné jsou krásné zahrady. Rosenborg byl postaven ve stylu nizozemské renesance.

Holandskem se v Kodani inspirovali i na dalším místě – přístav Nyhavn obestavěný pestrobarevnými domky. Doporučuji se odtud vydat na zhruba hodinovou plavbu lodí okolo Kodaně. Není to sice zážitek srovnatelný s gondolou v Benátkách, ale stojí za to.

Opilý jako Dán

Kodaň je krásné čisté město, ale s jednou výjimkou. Tou je sobotní ráno na Town Hall Square, kde se odehrávají většina z pátečních oslav. Když tam náhodou přijedete v sobotu ráno, tak uvidíte nehorázný nepořádek.

Množství kelímků a jiných odpadků po zemi, není výjimkou například i nějaká zapomenutá bota.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš komentář, děkujemex