Kuba – úplně jiný svět uprostřed Karibského moře!

Slunečné počasí, stará americká auta, socialistický režim – to jsou tři hlavní věci, které si můžete představit, když se řekne Kuba. Ta nabízí mimo to, také bohatou historii, kulturu a jedinečná dovolenková letoviska jako je Havana nebo Varadero!

Kuba je největším ostrovem v Karibiku a někteří ji nazývají „Perla Karibiku“. Většina turistů míří do hlavního města Havany a nebo do letoviska Varadera, které nabízí krásné dlouhé pláže s bílým pískem a azurovým mořem.

Je to jedna z posledních zemí na světě se socialistickým režimem. Socialismus se zajisté promítá v místní architektuře. Na mnoha místech najdete obrazy, sochy a suvenýry s obrázky a fotkami místních hrdinů jako je např. Che Guevara.

Příliš se nezajímám o politiku, ale ve zkratce, socialismus znamená, že na Kubě nemají žádné soukromé firmy. Největším státním podnikem je zde pravděpodobně Havana Club, který produkuje velice známý a chutný rum. Nenaleznete zde však žádný McDonald, Starbucks nebo jiné internacionální podniky.

Fakta, která jsem zjistila při mém cestování na Kubě:

  • Kubánské zdravotnictví je na dobré úrovni. Je pro všechny stejné a zadarmo. Mají zde více nemocnicí než zastávek autobusu.
  • Místní si rádi povídají, když vás potkají, občas jen řeknou „Hezkou dovolenou!“
  • Jsou tu dvě měny. Kubánské národní peso má mnohem menší hodnotu než konvertibilní peso určené pro turisty. Jedno národní peso má hodnotu asi jako česká koruna a konvertibilní peso asi jako euro (cca 26 Kč). Musíte být opatrní, především na velmi turistických místech po vás budou chtít místo národního to konvertibilní peso. Takže byste místo 10 Kč mohli platit 260 Kč.
  • Ceny mimo centrum jsou opravdu nízké. Např. hamburger stojí kolem 20 Kč, proto když po vás budou chtít 100 Kč, vůbec vám to nepřijde divné.
  • Kuba není zrovna nejvyspělejší zemí světa. V obchodech horko těžko narazíte na mléko, jogurt nebo čokoládu. Vůbec jsem zde nenašla kapesníčky nebo brambory/hranolky. Avšak RedBull mají naprosto všude. Většinou mají jen jednu značku zboží. Pokud se vám něco zalíbí, raději si to kupte ihned, poté už to nemusíte sehnat. Avšak suvenýry jsou všude podobné.

Doprava

V Havaně jsou přeplněné autobusy za 1 peso. Tedy 1 korunu. Každé druhé auto je taxi. Některé taxíky jsou více pro turisty, některé, levnější, pro místní, kteří jezdí ve více lidech.

Co navštívit v Havaně

Úzké uličky, staré domy a významná náměstí jako Plaza Vieja, Plaza de la Catedral, Plaza de Armas. Nejvýznamnějším náměstím je však Plaza de la Revolución – Náměstí Revoluce s budovami na kterých uvidíte i podobiznu oblíbeného Che Guevary.

Především musím zmínit El Capitolio – Kapitol je určitě nejvýznamnější stavbou v celé Havaně. Připomíná americký kapitol ve Washingtonu. Sídlil zde parlament a nyní se zde nachází ministerstvo vědy a techniky. Budova je postavena v neklasicistním stylu a kolem ní jsou krásné rozkvetlé zahrady.

Muzeum revoluce – Zavítejte do místností, kde seděl i samotný Fidel Castro! Muzeum umístěné v budově bývalého prezidentského paláce nabízí širokou expozici kubánské revoluce a socialismu.

Památník José Martího – Nachází se naproti Náměstí Revoluce. José Martí byl dalším významným představitelem hnutí za nezávislost na Kubě.

Autor článku: Markéta Hošková

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš komentář, děkujemex