MONTREUX – pohádka na jezeře

Láska na první pohled. Nebývale intenzivní zážitek z návštěvy městečka Montreux. Čtrnáct překrásných dní v ráji na břehu Ženevského jezera.

MONTREUX

Na moment se Vám zatají dech. Montreux je úžasné švýcarské město spadající do kantonu Vaud. Má přibližně 25.000 obyvatel a nachází se na pobřeží Ženevského jezera. Obklopeno majestátními Alpami.

Montreux
Pohled na jezero z Montreux
Pohled na Alpy z nedalekého parku

Na Švýcarské riviéře mezi Montreux a Vevey spojíte příjemnou procházku s mnoha vzpomínkami na oblíbené umělce. Určitě se nebudete divit co je sem táhlo a proč se zde usadili.

Švýcarská riviéra
Tady vládne pohoda …

Nedaleko Ženevského jezera žil anglický herec, režisér i scénárista Charlie Chaplin. Jeho památník na břehu jezera zajisté stojí za zmínku. Charlie Chaplin prošel Anglií, Spojenými státy, ale štěstí a klid našel až ve Švýcarsku, kde žil 25 let. Na rozlehlé usedlosti Manoir de Ban ve Švýcarsku vzniklo muzeum Charlie Chaplina ve Vevey. Návštěvníky krom mnoha fotografií, kostýmů, soch a tvorby, zaujala také skutečnost, že interiér domu vypadá jakoby si obyvatelé jen „odskočili“. Prostřené stoly, rozečtené knihy, vše na svém místě k opětovnému užití. Charlie Chaplin zemřel 25. prosince roku 1977 ve Vevey.

Památník Charlie Chaplina ve Vevey
…ještě jedna vzpomínka na Charlie Chaplina v parku nad Montreux

Ladnou chůzí po rozmanité riviéře se dostanete k dalšímu památníku a tentokrát ukrajinského spisovatele Nikolaje Vasiljeviče Gogola.

Památník Nikolaje Vasiljeviče Gogola

Zastávkou číslo jedna v Montreux byla pro mě samotnou socha zpěváka Freddie Mercuryho. Také tomuto umělci se místní pohoda a okázalost zalíbila. Vzniklo zde i poslední album kapely Queen Made in Heaven, což svým názvem mnohé vypovídá. Album bylo vydané po smrti Freddie Mercuryho. V centru Montreux se na zpěváka vzpomíná nejen sochou v nadživotní velikosti, ale také pravidelnými oslavami zpěvákových narozenin, které se tu společně s fanoušky z celého světa konají. O oblíbenosti této akce svědčí i návštěvnost Montreux v tomto období. Jde většinou o dny kolem 5. září, kdy se zpěvák narodil. Většina akcí na počest Queenů a samotného Freddieho se děje přímo na břehu jezera a také v nedalekém Casinu.

Socha Freddie Mercuryho v Montreux
…stále v obležení obdivovatelů
Freddie Mercury
Čestné místo Freddie Mercuryho v Montreux
Obchůdek v centru Montreux plný legend

Po riviéře mezi Montreux a Vevey lze zahlédnout vinice – terasovitá políčka v pásu mezi Vevey a Lausanne. Slavné vinice jsou zapsány na seznamu UNESCO.

Vinice nad Montreux
Jedna z mnoha dalších vinic

Montreux ožívá nejvíce v letní sezóně. Láká nejen svou krásou, ale i množstvím festivalů, kterých je zde celá řada. K těm nejznámějším se řadí jazzový festival, každoročně pořádaný na začátku července. Je to fenomén, trvající již 40 let.

Letní pohoda v Montreux
Pořád živo …

Měla jsem tu čest navštívit Montreux v době, kdy ještě vrcholky Alp hojně zdobil sníh, ale také v letních dnech, kdy bylo plné nadšených turistů.

.. odpočinek u jezera
..pohled, který neomrzí

Montreux je důležitým kulturním centrem Švýcarské riviéry. Láká množstvím malebných uliček, voňavých kaváren a restaurací. Vše ve městě je pečlivě upravené, čisté a přesně zorganizované. To Vás zajisté nepřekvapí, vzhledem k faktu, že jde o Švýcarsko, ale vyloženě nadchne.

v centru Montreux
malebné a poklidné Montreux
krásné městečko Montreux

U Ženevského jezera je příjemné snad vše. I klima. Jezero obklopují alpské dvoutisícovky. Pohled, který bere dech. Tolik odstínů modré barvy jsem dosud neviděla. A jako bonus bílá čepice sněhu dokončující tu nádheru. Kousek od těchto velikánů, přibližně za hodinu a půl, můžete být ještě výše – u Zermattu.

čistá krása
Alpy
okouzlující pohled od Ženevského jezera

Tipem kam všichni míří je bezpochyby prohlídka hradu Chillon, který se hrdě odráží od hladiny Ženevského jezera. Za mé návštěvy byl hrad v rekonstrukci. V zimním období bývá hrad vánočně vyzdobený.

hrad Chillon

NESTLÉ

Ve Vevey sídlí firma Nestlé. Hned za památníkem Charlie Chaplina se nachází muzeum jídla, které nadace firmy Nestlé provozuje. Jako trefnou upoutávku má muzeum obrovskou vidličku, zapíchnutou do dna Ženevského jezera.

Vidlička Nestlé
Upoutávka – Vidlička / muzeum jídla /

Do Montreux se bez problémů dostanete z ostatních měst jako Lausanne / 20 km / nebo Ženeva / 94 km / vlakem. Popřípadě stejně pohodlně i autem.

pobřeží Ženevského jezera
pobřeží Ženevského jezera s riviérou

Montreux je krásné, půvabné, nijak zásadně velké. Velký dojem na Vás ale udělá. Ať už Vaše srdce touží po poklidné riviéře podél Ženevského jezera či se nemůžete dočkat až provětráte lyže, pro všechny tyto radosti má Montreux co nabídnout.

Montreux
.. stále živo
zde jsem bydlela já, cca 20 minut autem do Montreux / La Rogivue, Maracon, Switzerland /
Maracon, Switzerland … a odtud každý den do Montreux …..

Dovolená nebo krátká návštěva? Cokoli, díky čemuž tohle překrásné místo poznáte.

Směle do toho! Ověřeno a vřele doporučeno.

Autor: Michaela Částková

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš komentář, děkujemex