Mykónos – kouzlo větrných mlýnů, řeckých bohů a modrých dveří

Řecko je jedním z těch jižanských států, kam se nejezdí pouze na dovolenou, poflakovat se u moře, ale i za nepřeberným množstvím památek a dobrým jídlem. Kromě území na Balkánu a Peloponéském poloostrově Řeckou republiku tvoří také okolo 3000 ostrovů. Procestovat celou zemi je tedy prakticky nemožné, protože na spoustu ostrovů je tak složitá cesta, že bez vlastní lodě se tam nelze dostat. Mezi nejznámější místa na pevnině patří samozřejmě hlavní město Athény, Soluň nebo Sparta. Spoustu z nás zná i několik ostrovů z tohoto neskutečného množství, a to díky oblíbeným dovolenkovým letoviskům. Mezi ty nejznámější patří Kós, Rhodos, Zakyntos, Korfu nebo největší ostrov Kréta. V této nádherné krajině však najdeme i spoustu dalších neskutečných míst. Mezi jedny z nejkouzelnějších patří Théra neboli Santoriny, Naxos nebo Paros, je jich ale ještě další velká spoustu, kam určitě stojí za to vyrazit. Jedním z těch přenádherných ostrovů je také Mykónos

Kykladské souostroví je seskupení ostrovů v Egejském moři, každý ostrov, který je jeho součástí, je nádherný a neuděláte chybu, když si vyberete jakýkoliv z nich. I Mykónos je součástí tohoto souostroví. Rozloha je zhruba 86 km². Hlavní město má stejné jméno jako celý ostrov, většina obyvatel žije právě tady a živí je cestovní ruch zde. Celkový počet obyvatel ostrova je něco málo přes 10 000. Ostrov Mykónos sousedí s ostrovem Délos, který i přes fakt, že jde o jiný ostrov, stále spadá pod Mykónos. K osídlení s největší pravděpodobností došlo v 11. století, ovšem nebylo by překvapením, kdyby zde, stejně jako na mnoha jiných ostrovech, byli obyvatele ještě mnohem dříve.

Jestliže jste milovníky řecké mytologie, tak Mykónos je pojmenován po vnukovi boha Apollóna. Ale především byl tento ostrov dějištěm jedné z největších bitev. Zde se měl Zeus utkat s bájnými Titány a právě tady je měl porazit. Pokud se na toto místo vydáte a vlastně i na kterékoliv jiné v Řecku, určitě si přečtěte více o mýtech a bájích, budete pak vnímat celou atmosféru úplně jinak.

A konečně se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, proč tento ostrov navštívit.  Je zde spousta nádherných pláží, především nejznámější Paradise Beach, které nepotřebuje ani komentář, vzhledem k jménu, který nese. Určitě navštivte neskutečné místo Délos, které je dnes archeologickým nalezištěm. Dostanete se tam z Nového přístavu v hlavním městě lodí za 20 euro a do samotného areálu je vstup zhruba 12 euro. Kostel Panagias Paraportiani je skvostem hlavního města, jedná se o architektonický unikát. Bílý kostel je složen ze 4 kostelů, které jsou k sobě spojeny zdmi, pochází z 15 století. Především jsou zde zachovalé větrné mlýny. Zdobí celý ostrov a atmosféra u mlýnů, s výhledem na okolní moře, je neskutečná. V hlavním městě je oblast kolem moře, které se říká Malé Benátky. Rozhodně doporučuji si večer sednou do jedné restaurace nebo baru právě zde, sedíte prakticky nad mořem a máte výhled na větrné mlýny. Pokud jste milovník nočního života, rozhodně můžu doporučit právě tento ostrov. Jestliže se ubytujete v centru hlavního město (chápejte, hlavní město je veliké zhruba jako větší vesnice v České republice), tak máte možnost se večer vydat do rušných ulic a užít si město, které nespí. Město si ale užijete i za dne. Jde prakticky o prototyp řecké atmosféry. Nádherné úzké bílé uličky, kde má každý dům modré, červené nebo zelené dveře.

Ostrov jsem navštívila v říjnu, kdy už nebylo počasí na koupání, ale přesto jsem si výlet moc užila. Rozhodně zde načerpáte energii a slunnou náladu. Dostat se na ostrov můžete buď letadlem nebo trajektem z Athén nebo Kréty. Na ostrově pak můžete využívat místní autobusy, taxíky nebo lodní taxi. Místní lidé jsou zde velice milý a všichni hovoří alespoň obstojně anglicky. Ceny jsou v porovnání například s Krétou o něco vyšší, ale seženete zde krásné apartmány pro 4 osoby za 50 euro na noc.

Pokud tedy i vy váháte, kam letos na dovolenou, tak toto místo vřele doporučuji! Pokud by vám totiž došly možnosti, kam se ještě podívat na tomto ostrově, můžete si zajet na některý z blízkých ostrovů jako Santoriny, Paros nebo Milos. Takže Chérete!

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš komentář, děkujemex