Procestujte Ameriku v obytném voze. Co vás čeká při jeho zapůjčení?

Na začátku byl nápad, a jak to obyčejně bývá, u piva. Tři kamarádi se v restauraci Montána rozhodli objevit Ameriku. Po prostudování zajímavých míst v USA na internetu padlo rozhodnutí na středozápad s výchozím bodem ve Vegas, a protože jde o docela rozlehlé území, padla volba na obytný automobil. A o půjčení a nástrahách „obytňáku“ bych se s vámi dnes rád podělil.

Je víc než zřejmé, že cestování po Americe v obytném voze je pro Američany vlastně nutnost a tím i místní trh s půjčováním těchto vozů. V každém sebemenším městečku narazíte na kemp pro tyto vozy přizpůsobený. A sítě půjčoven zas naleznete po celých spojených státech.

Naše volba padla na společnost Motorhome Republic. Tato společnost zastřešuje sítě půjčoven po celém světě. USA, Kanada, Austrálie, Nový Zéland a za Evropu třeba Holandsko. Stačilo tedy s přáteli zasednout u piva nad tabletem a provést rezervaci.

Cestu jsme podnikli letos, tj. 2018 koncem října a začátkem listopadu. Předpokládaný okruh 1500 mil. Délka cesty 17 dní. Počet cestujících 3. Toto jsou základní informace k rezervaci. A teď něco málo o finanční stránce.

  • Pronájem na den: 36,55
  • Balík 500 mil: 148,00
  • Daň: 8,25%

(ceny v USD)

Tyto základní taxy nutno uhradit předem a to buď kartou, nebo převodem. Pokud jde o platbu kartou, je vhodné tuto použít i při dalších platbách přímo v půjčovně. Ideální je karta kreditní, nicméně i s debetní kartou jo jde. O tom později.

Další platby jsou splatné na místě a to:

  • Pronájem kuchyňského setu: 125,00
  • Pojištění odpovědnosti: 10,00/den
  • Generátor: 5,00/den   

(ceny v USD)

Netřeba předchozích zkušeností s obytným vozem

Nutno podotknout, že nikdo z nás neměl do této doby s podobným vozidlem co dočinění. Nicméně personál půjčovny byl velice ochotný a pro středoevropana až nepochopitelně trpělivý.

Převzetí vozu probíhá vždy v dopoledních hodinách, tak i jeho vrácení. Po příchodu do půjčovny mě příjemně překvapilo, že už s pozdravem mě paní oslovila jménem. Očividně už na nás čekala. Zavedla nás do malé videomístnosti a dala na výběr z několika jazyků. Volba padla na angličtinu. (i když anglicky z nás vlastně nikdo pořádně neumí).

V krátkém videu jste v kostce obeznámeni s obsluhou vozu, kde je jaká nádrž, co se kam lije a kde se co vypouští. Poté se přejde k technikovi. V našem případě techničce. A opět překvapení. Tolik ochoty a trpělivosti až k neuvěření. Tady proběhne ještě potřebné papírování a doladění objednávky. Předání potřebných dokumentů a co je důležité, zaplacení vratné zálohy 1000 USD. V případě, že jste použili kreditní kartu, je Vám tato částka na kartě blokována a  při návratu je opět odblokována. Jelikož já jsem platbu provedl debetní kartou, tak mě tato suma byla odečtena z účtu a po vrácení vozu poukázána zpět na účet, což v tomto případě trvá několik dní. Ne víc jak týden.

Následovalo vlastní předání vozidla. Slečna technička pochopila, že naše jazykové schopnosti jsou na úrovni žáka páté třídy základní školy a tak postupovala s trpělivostí a názorně. Na závěr předání klíčků a můžeme vyrazit.

Celý proces od příchodu do odjezdu zabral cca 45 minut.

Pár tipů na cestu

Při cestách po státech se nám osvědčilo nocování u supermarketů. Zaprvé, možnost dokoupení zásob, zadruhé dostupnost wifi pro kontakt s domovem a zatřetí, dělají to tak všichni, kdo jsou na cestě. Pravda, je tu i druhá možnost, přenocovat v kempu, ale pokud jste na poznávací cestě, moc se to nevyplatí. Snad až s vyjímkou národních parku.

Po 17 dnech, 2500 mílích a hromadou zážitků z národních parků a historicky významných míst, jsme se vrátili v určený čas zpět do půjčovny. Auto musí být dotankováno do plna, nádrže na odpadní vodu musí být prázdné (vypuštění v kempu stojí 5 USD) a ve voze přiměřeně uklizeno (stačilo zamést). Přejímací technik si opíše stav tachometru a generátoru a jde se vyřídit papírování a finanční vyrovnání. Protože se nám plánovaný odhad z původních 1500 mil podařilo celkem pěkně překročit, a to o dalších skoro 1000 mil, doplatek činil 336 USD. O tuto částku mi byla pokrácena kauce.

A na konec milé překvapení. Požádali jsme personál o zavolání taxi k odvozu na hotel, ale byl nám nabídnut odvoz do hotelu zdarma. Co víc dodat.

Závěrem ještě pár údajů o cenách

  • Cena galonu benzínu Regular: cca 3,50 USD/galon
  • Spotřeba: cca 10 galonů/100mil

A teď v číslech:

Za 17 dnů a necelých 2500 mílích jsme projeli cca 250 galonů benzínu, tj. cca 875 USD. Jednou dotankovali nádrž propanu za asi 35 USD. Rezervace na 17 dnů a 150 mil včetně daně 1140 USD. Doplňková pojištění, vybavení kuchyně, nájem generátoru a ostatní poplatky, 550 USD a doplatek za míle navíc 336 USD. Celkem: 2936 USD

Osobně můžu jen doporučit!!!!!!

Autor: Alda Šalomoun

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš komentář, děkujemex