Sama na cestách: Jak si užít sólo dovolenou bezpečně

Možnosti cestování jsou už dnes skoro neomezené a stále více žen láká sólo dobrodružství. To si můžete s nadšením užít, pokud si zachováte ostražitost a budete dodržovat zásady bezpečnosti. Přečtěte si tipy, které vám pomohou prožít vaši nezapomenutelnou dovolenou bez obav.

Informujte o cestě své blízké

Nezáleží na tom, jestli cestujete do vzdálenějšího města v republice nebo vyrážíte za dobrodružstvím někam do ciziny. Vždy je dobré mít v rodině nebo mezi přáteli či známými alespoň jeden kontakt, který bude o vaší cestě dobře informován. S jistotou by měl znát nejen základní informace, jako datum odjezdu a plánovaného návratu, ale také by měl vědět o tom, v jakém městě nebo oblasti se který den nacházíte a případně také o tom, s kým se tam setkáváte nebo setkat plánujete.

Alespoň jednou denně svému kontaktu napište zprávu o tom, zda jde vše podle plánu nebo jestli se případně něco změnilo. V případě, že by došlo na jakékoliv nesnáze, se pravidelné ohlašování rozhodně vyplatí, protože tento člověk zpozorní a může podniknout důležité kroky, pokud by věci náhodou nešly podle plánu.

Pečlivé plánování cesty

Ani tady tak úplně nezáleží na tom, kam přesně se chystáte a za jakým účelem. I takové cestování na blind si vyžaduje alespoň nějakou míru plánování. Pokud se ve vaší destinaci například přesouváte vlakem nebo autobusem, vždy si dobře ověřte směr spoje a také se ujistěte, že se budete mít jak bezpečně vrátit zpět k ubytování. Také se vám bude hodit alespoň přibližně sepsaný seznam věcí, které chcete stihnout udělat nebo míst, která byste ráda stihla navštívit.

Mezi těmito místy si pomocí online map zjistěte nejefektivnější možnosti dopravy. Ušetříte tak čas a navíc se vyhnete nepříjemnému překvapení, kdyby byl s dopravou nějaký problém. Pokud se potřebujete informovat o trase, vždy zvolte na prvním místě info centrum, případně nějaký místní obchod. Když přijde na dotazování se na ulici, pokuste se v zájmu bezpečnosti promluvit s jinými ženami nebo třeba s rodinami. Naopak se raději vyhněte vyhledávání pomoci u větších skupin nebo třeba podnapilých osob. 

Důležité dokumenty a finance

Přestože do zemí Evropské unie můžete cestovat i pouze s platnou občankou a pas nepotřebujete, dobrou praxí je mít u sebe raději oba doklady při cestování do jakékoliv destinace. Přestože máme všichni ve zvyku dávat si na doklady dobrý pozor, jistota je zkrátka jistota a alespoň se v případě ztráty jednoho z těchto dokumentů nedostanete do nepříjemností. Zvykem by pro vás také mělo být neumisťovat je do jedné peněženky nebo ani jednoho batohu či kabelky. Jeden doklad umístěte do batohu, nikdy však do vnější kapsy, a druhý mějte blíže u sebe pro případ, že by se vám batoh ztratil nebo vám ho někdo odcizil.

Stejnou věc praktikujte také s hotovostí, kterou mějte rozdělenou na dvou místech, nebo platebními kartami. Požádejte vaši banku o vydání druhé platební karty a stejně jako pas nebo občanku mějte vždy jednu u sebe, nikdy však v zadní kapse vašich kalhot. Pro zvýšení bezpečnosti vašich dokladů i financí si můžete například pořídit elastický opasek, který má v sobě všitou kapsu právě na doklady a peníze. Opasek můžete nosit oblečený přímo pod tričkem a mít tak jistotu, že máte vše důležité vždy u sebe.

Bezpečné ubytování

Když si hledáte ubytování pro vaši dovolenou, vždy se pokuste ujistit, že se nenachází v pochybné čtvrti. Zkuste zadat do vyhledávače danou část města a některá klíčová slova pro loupež nebo jiné delikty. Pokud vám vyhledávač ukáže vícero nedávných článků s podobnými zprávami, poohlédněte se raději po ubytování někde jinde. Zde je to obzvlášť důležité, protože je to prostředí, se kterým se budete s velkou pravděpodobností setkávat ve večerních nebo nočních hodinách.

Když přijde na bezpečnost ubytování, volte vždy buďto ubytování v samostatném uzamykatelném pokoji, nebo, pokud cestujete s nízkým rozpočtem, v pokoji, který je sdílený, ale vyhrazený ženám. Portály s objednávkovými a rezervačními systémy vám už dnes typicky takovou nabídku přímo ukážou. Pokud zvolíte sdílený pokoj, ujistěte se alespoň, že budete mít k dispozici uzamykatelnou skříňku na vše, co budete potřebovat uschovat během vašich výletů a procházek po okolí.

Poslouchejte svou intuici

Na dovolené vás může potkat mnoho spontánních zážitků a můžete se seznámit se spoustou zajímavých lidí. Ve víru dobrodružné nálady a poznávání míst ale nikdy nezapomínejte na svou intuici. Pokud se dostanete do situace, která ve vás vzbuzuje obavu, opusťte ji a nasměrujte svoje dobrodružství jiným směrem. Pokud se vám například stane, že vás baru někdo pozve na drink, nepijte ho, pokud vám ho nepřinesla přímo obsluha. Stejně tak s cizinci neexperimentujte s návykovými látkami a vyhněte se pobývání na neznámém místě o samotě s člověkem, kterého dobře neznáte.

Cestujete raději sami nebo ve skupině? Napište nám do komentáře další rady a tipy na co si dát pozor.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš komentář, děkujemex