Malmö je třetím největším městem ve Švédsku. Je nejjižnější provincií Skåne na jižním pobřeží Švédska.
S cca 300.000 obyvateli má Malmö nejvyšší podíl obyvatel cizího původu. Udávalo se něco kolem 38 %, dnes už to může být jiné číslo.
I já se řadila mezi „nešvédské“ obyvatele této krásné země.
Rok a půl jsem si užila této neskutečně pozitivní země, s vlídnými obyvateli, krásnou přírodou, architekturou a mírným klima, na které je nutné si zvyknout.
Pokud respektujete, že ve Švédsku ubývá slunečního svitu a dny se tak zdají opravdu kratší, což také jsou, zjistíte, že i tak Vás Skandinávie zaujme a chytne za srdce celým svým přirozeným šarmem.
Město Malmö se skládá z 11 obcí.
Burlöv, Eslöv, Höör, Kävlinge, Lomma, Lund, (kde sídlí významná skandinávská univerzita), Skurup, (zde má Malmö i své letiště), Staffanstrop, Svedalam, Trelleborg, (kam nás poprvé dovezl trajekt do Švédska z Rostocku) a Vellinge.
Jsou zde dva průmyslové přístavy. Jeden z nich je stále největším severoevropským přístavem pro import aut.
Jinak nezklame ani přehledná autobusová doprava, systém dálnic, letecká a vlaková doprava.
Polovina veškeré dopravy ve městě se tu však děje pomocí jízdních kol. S cca 400 km cyklistických stezek si troufám označit Malmö za cyklo velmoc. Pokud jste milovníkem této jedné stopy, Vaše srdce zaplesá. Úroveň zdejších cyklostezek je perfektní, jak se na Švédy sluší.
Architektura Malmö je velmi různorodá. Najdete zde na pomyslné lince skvosty ze středověku, renesance až po novověkou postmodernu.
Nejužší centrum Malmö je obklopené množstvím vodních kanálů. Některé z nich jsou původní vodní příkopy. Dnes se podél těchto příkopů nerušeně odpočívá na vybudovaných schodech, kde si v klidu vychutnáte skvělou kávu a klid patřící ke krásám starého města.
Turning Torso
Rozhodně jde o vyhledávanou architektonickou zajímavost. Tento moderní mrakodrap s výškou 190 m slouží z části jako kancelářská budova, z části jako obytný dům s luxusními nájemními byty. Dokončen byl v roce 2005 a z každého pohledu vypadá úplně jinak, jakoby tančil, rotoval.
Turning Torso není veřejnosti přístupné. Já však to štěstí měla a mohla ho navštívit i s přednáškou v jeho nejvyšších patrech o průběhu stavby tohoto velikána a mnoha zajímavostech o něm. Jelikož byla přednáška v jazyce švédském, bylo tak i o zábavu postaráno. Já dorazila do této země pouze s angličtinou. Vnitřní vybavení budovy je super moderní, poslední trendy se snoubí s jednoduchostí a čistými liniemi, budova má dokonce vlastní recepci.
S jednou informací se ale podělit musím a to, že v patrech, která slouží jako byty, jsou za okny instalovány silné tyče tak, aby jste okno zvládli otevřít pouze na „ventilaci“, snaží se tak zamezit případnému skoku nájemníka. Možná se to zdá být přehnané, ale Švédsko je opravdu jednou ze skandinávských zemí kde je procento sebevražd vysoké.
A pro odlehčení, okna mrakodrapu myje najatá firma, zvenku samozřejmě, přičemž celé toto mytí trvá tři měsíce. Po této době nastupují jiní pracovníci a práce pokračuje znovu od základny. Když se tak na Turning Torso dívám zespoda, smekám nad jejich silnými žaludky ze zavěšení v takové výšce a navíc v ní pracovat!
Při brouzdání městem Malmö narazíte na překrásná pobřežní místa s typickou skandinávskou architekturou, dřevěné domky cihlové barvy s bílými okenicemi a hrdě vztyčenou švédskou vlajkou.
Dostanete se k majákům, překrásným uličkám s hudebníky předvádějící svůj um živě pro Vás, útulným zahrádkám restaurací s příjemným personálem a výborným jídlem. Mimochodem lepší steak z tuňáka jsem zatím nejedla, palec nahoru!
Malmö má opravdu spoustu tváří a k většině jeho zajímavostí se volným krokem dostanete a nepřestanete prahnout po dalším objevování v tak rozmanitém a vstřícném městě, jakým Malmö bezpochyby je.
Socha nenásilí „Non Violence“
Pro některé známá jako symbol „svázané pistole“.
Myšlenkou tohoto díla bylo poctění Johna Lennona za jeho krásnou vizi světa v míru.
Sochu vytvořil Carl Fredrik Reuterswärd jako hold Johnovi a jeho představě poklidného světa po tom, co byl zastřelen. Carl byl přítelem Johna a Yoko.
Carl Fredrik Reuterswärd – Jeden z nejslavnějších světových umělců ve Švédsku a také významný spisovatel.
Po světě existuje dalších 16 kopií této sochy. Například v USA, Číně, Francii, Švýcarsku, Jižní Africe a dalších.
Öresundský most (Öresundsbron)
Je téměř 16 km dlouhá spojnice mezi městy Malmö a Copenhagen ( Kodaň ) .
Otevřen byl 1. července 2000. V jeho horním patře se jezdí auty, pod silnicí v útrobách mostu se prohání vlaky. Měla jsem tu čest volit obě varianty přepravy, ale věrná jsem zůstala vlaku. Cesta trvá slabou půlhodinku a ke konci Vám ještě jako bonus zalehnou uši jako v letadle, což je způsobené tím, že 10 m tunelu vede pod vodou. Dostanete se tak pohodlně rovnou na kodaňské letiště a můžete pokračovat jako já rovnou do Prahy.
Bezvadné. Jedním slovem takové Malmö opravdu je. Mým bylo i domovem. Vstřícným, zábavným, milým, srozumitelným ( kromě švédského jazyka ).
Není přehnané říci, že každý mladý tvor ve Švédsku ovládá angličtinu, tudíž bez obav pokud jste vybaveni právě touto řečí.
Švédština se Vám bude ale pěkně poslouchat, některým určitě i učit, tenhle jazyk opravdu „zní“.
Pokud jste Švédsko nenavštívili a váháte, prosím neváhejte, již jste tam měli být.
To nepřeberné množství věcí k vidění a zážitků si nemůžete nechat ujít.
Uvidíte tam jednu věc, slunce daleko nad hladinou moře, bude jen prosvítat, ale to teplo z něj ve Vás zůstane ještě dlouho po té, co Švédsko opustíte.
Skandinávie má velký potenciál lidi okouzlit.
Hej då! Tack så mycket, Malmö.
Nashledanou! Děkuji moc, Malmö.
Autor: Částková Michaela
Foto: Částková Michaela ( osobní archiv )