Thajsko: Phitsanulok

Thajská metropole Phitsanulok leží ve stejnojmenné provincii v severní části Thajska. Město je vyhlášené zejména díky hausbótům na řece Nan, ale je také známé jako rodné město krále Naresuana Velikého. Přečtěte si rady a tipy, co při návštěvě města nepromeškat, kde se dobře najíst a na jaké počasí se připravit.

Phitsanulok – rodiště krále Naresuana Velikého

Phitsanulok patří k nejstarším thajským městům. Leží na březích řeky Nan ve stejnojmenné provincii Phitsanulok. Počet obyvatel čítá okolo 90 000. Rozloha města činí zhruba 18 km2. Phitsanulok leží asi 377 kilometrů od Bangkoku, současného hlavního města Thajska. Je známý zejména jako rodné město thajského krále Naresuana Velikého, který na konci 16. století osvobodil zemi od barmské nadvlády

Phitsanulok leží na křižovatce severních a centrálních regionů Thajska, je tím pádem důležitým dopravním uzlem, ale také ekonomickým a politickým centrem země. Sídlí zde hned dvě univerzity: Naresuan University a Pibulsongkram Rajabhat University. Za vlády krále Boromma byl Phitsanulok hlavním městem země, a to po dobu 25 let.

Z a do Phitsanuloku

Jak již bylo řečeno, Phitsanulok je důležitým dopravním uzlem. Najdete zde letiště, autobusový terminál i vlakové nádraží. Spoje do Bangkoku, Chiang Mai i dalších thajských měst jezdí několikrát denně. Na terminálech najdete jízdní řády, popřípadě někoho na informacích, kdo obstojně mluví anglicky a poradí vám.

Po městě se můžete pohybovat tuk-tukem, taxíkem či na vypůjčeném motocyklu. Většinu památek můžete obejít i pěšky.

Kde se dobře najíte?

Pokud cestujete po Thajsku, určitě vyzkoušejte tradiční thajskou kuchyni, která je založena především na rýži či nudlích. Thajské koření i omáčky jsou vynikající. Na dobré jídlo zde narazíte takřka na každém rohu. Nebojte se vyzkoušet jídlo z pouličních stánků nebo z nočního trhu. Například pravé pad thai vám připraví kuchaři ze stánků možná i lepší, než ve vyhlášených restauracích v centru města, které jsou orientované na turisty. Poblíž Naresuan University najdete oblíbený podnik Fa Thai Farm, kde dělají výborné mořské plody.

Top atrakce v Phitsanuloku a okolí

V okolí Phitsanuloku se rozhodně nebudete nudit. Ve městě se nachází celá řada historickým památek. V provincii Phitsanuloku najdete také několik vodopádu, pralesů a jeskyň.

Jedním z nejnavštěvovanějších chrámů ve městě je Wat Phra Sri Rattana Mahathat, který místní znají i pod názvem Wat Yai. Byl postavený v roce 1357 a ukrývá sochu Buddhy Phra Buddha Chinnarat. Najdete ho u mostu Naresuan.

Mezi další významné chrámy patří:

  • Wat Phra Sri Rattana Mahathat
  • Wat Chedi Yod Thong
  • Wat Nang Phaya
  • Wat Tamajak
  • Wat Mai Opayaram
  • Wat Kuha Sawan
  • Wat Nong Bua 
  • Svatyně Krále Naresuana Velikého

Za návštěvu stojí také Buranathai Buddha Foundry, specializující se na bronzové vyobrazení Buddhy, dále galerie Naresuan University Art and Culture Gallery. Zajímavostí jsou také housebóty na řece Nan, které jsou pro Phitsanulok charakteristické. Pokud vás zajímá historie a pamětihodnosti, nevynechejte ani palác Chandra Palace, který je rodištěm krále Naresuana Velikého. Pokud navštívíte Phitsanulok v říjnu, můžete se zúčastnit závodu dračích lodí, který se koná první víkend v říjnu.

Počasí v Phitsanuloku

Metropole leží v tropickém pásmu. Od května do října je zde monzunová sezóna spojená s trvalým deštěm. Jinak ale počítejte se suchým a velmi horkým počasím. Sluneční brýle, pokrývka hlavy a opalovací krém by měly být samozřejmostí.

Mohlo by vás zajímat

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš komentář, děkujemex