Trogir – turistický ráj s historickým srdcem

Léto v Chorvatsku zdaleka nemusí být jen o koupání v moři. Starobylé město Trogir přitahující návštěvníky z celého světa je toho důkazem. Jeho jádro není jen spojujícím článkem mezi ostrovem Čiovo a pevninou. Starobylé stavby za jeho kamennými zdmi patří mezi ceněné památky UNESCO, a protože kamenné městské hradby a zdobná věž katedrály sv. Vavřince sahají svými stíny až k moři a na pláž je to od nich, co by bílým kamenem dohodil, nabízí se návštěva tohoto koutu Chorvatska jako ideální řešení pro každého, kdo chce propojit poznávání s relaxací.

Historie vepsaná do kamene

Trogir je starobylé město, které na pobřeží Jadranského moře založili řečtí kolonisté z ostrova Vis už ve 3.století. Nebyli první, kdo do oblasti připutoval. První osídlení je doloženo ještě o několik století hlouběji do minulosti.

Význam města, ve kterém byl zbudován přístav, v čase rostl a složení jeho obyvatelstva se měnilo podle toho, jaká vláda jej spravovala. Každá doba zde zanechala svůj otisk. Antické reliéfy, hradební opevnění, paláce vlivných rodin i katedrála sv. Vavřince s věží shlížející na menší kostely, to vše nám tu někdejší obyvatelé zanechali.

Trogirské domy by mohly jistě vyprávět mnoho příběhů. Škoda, že bílé kameny jejich zdí neumí mluvit. Turisté, kteří sem jezdí obdivovat díla mistrných architektů už od 20.století by se jistě autentický výklad při sklence dobrého chorvatského vína rádi vyslechli.

Město neláká jen turisty

Cestovatele z celého světa láká zejména historické jádro města patřící od roku 1997 mezi památky světového dědictví UNSCO. Působivé místo neušlo ani pozornosti filmařů. V jeho kulisách se natáčely například některé scény seriálu Hra o trůny a epizoda britského seriálu Doctor Who.

Město vybudované ze světlého kamene okouzlí úzkými romantickými uličkami spojujícími prostornější náměstíčka s domy z dob hospodářského rozkvětu města. Nepřehlédnutelná pevnost Kamerlengo vítá návštěvníky již z dáli, zejména pokud sem putují lodí od západu.  Pěší putující jádra města mohou do jeho opevněné části vstupovat jižní nebo severní zachovalou bránou.

Za hradební zdí stojí je vítá katedrála sv. Vavřince spojující gotické a renesanční prvky. Její chloubou je věž zvonice, díky které ji mezi ostatními stavbami nelze přehlédnout. Domy s dřevěnými okenicemi v sousedství paláců jako je palác Cipiko pocházející z 15. století a vytváří skvělou kulisu pro menší církevní stavby s delší historií.

Skryto ve stínu města

V uličkách Trogiru si můžete dopřát vyhlášenou chorvatskou zmrzlinu, zakoupit něco na památku nebo při parném poledni posedět pod ochrannou slunečníků u dobrého jídla. Za hradbami opevnění naleznete tržnici i s tradičním ovocným trhem. Zejména po ránu je tu nepřekvapivě rušno, protože o čerství plody od tuzemských pěstitelů je mezi turisty zájem. Na nákup vína, sýrů a marmelád ale můžete vyrazit i po poledni. Kdo ví, třeba vám padne do oka i nějaký šperk, šátek nebo pokrývka hlavy.

Klidnější atmosféru můžete hledat na západním cípu městského ostrůvku za sportovním hřištěm. Je zde odpočinková zóna s několika lavičkami a výhledem na kotvící lodě. Trogir se jako přístavní město nezapře. Stálé obyvatele tu i dnes zaměstnává lodní průmysl a prosperují tu i rybářské společnosti.

Plavba lodí je skvělá cestovní volba

Zájemci o putování po moři se z Trogiru mohou nechat svézt do Splitu se zastávkou v osadě Slatine nebo vyrazit na výlet k menším a vzdálenějším ostrovům ležícím jihozápadně od města.

Slatine se nachází na přilehlém ostrově Čiovo, jehož převážná část patří pod trogirskou správu. Ostrov je lemován kamenitými plážemi a není problém zde sehnat kvalitní ubytování jen krok od moře. Na ostrov se snadno dostanete i suchou nohou. Stačí přejít krátký starý most v centru města, který dříve sloužil jako jediná spojka mezi pevninou a ostrovem. Dnes je z něho většina dopravy odkloněna na konstrukci nově zbudovaného mostu táhnoucího se přes moře východně od města.

Na vzdálenější ostrovy je možné putovat téměř výhradně lodí. Trajekt spojuje trogirský přístav s ostrovy Drvenik Veli a Drvenik Mali. Jsou to menší ostrovy, jejichž atmosféru ocení každý, kdo zatouží po troše klidu od rušné dopravy. Magnetem k návštěvě většího z nich je Modrá laguna s kouzelně modrou vodou. K ní směřují menší lodě výletnické čluny z Trogiru i vzdálenějšího Splitu.

Kde získat informace

Mnoho věcí můžete nalézt ještě před cestou na internetu. Potenciálním návštěvníkům je určen turistický portál a anglicky psaný blog. Přímo ve městě je pro turisty několik informačních center. Na jižní promenádě podél moře stojí informační stánky provozované majiteli výletních lodí. Ty nabízí rozmanité kratší i delší výlety, které v mnoha případech zahrnují i ochutnávku tradičního jídla.

Cestovní řády trajektu na Drvenik Veli a Drvenik Mali naleznete na internetových stránkách společnosti Jadrolinija nebo u pokladen v přístavišti jihozápadně od centra. Chcete-li se vydat lodí do Splitu navštivte stránky společnosti Bura Line. Jejich loď vyplouvá z přístaviště u mostu spojujícího centrum Trogiru s ostrovem Čiovo.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš komentář, děkujemex