Výstup na Chimborazo. Zdolání nejvyšší hory Ekvádoru.

Nejvyšší vrchol Ekvádoru se nachází zhruba 150 kilometrů od ekvádorského hlavního města Quita, z kterého vede dálnice Panamericana středem Ekvádoru – od severu na hranicích s Kolumbií, až na jih k hranicím s Peru. Většina dálnice vede náhorní plošinou v nadmořské výšce nad 2.500 m. n. m. plnou  kopců a hor přesahujících až pětitisícovou hranici.

Tato vysokohorská část cesty se nazývá Avenida de los Volcanes, tedy Cesta vulkánů. Označil ji tak na začátku 19. století slavný cestovatel, přírodovědec, geograf a badatel Alexander von Humboldt. Název se nakonec ujal až do dnešní doby.

Nejbližším velkým městem vzdáleným od Chimboraza je Riobamba, odkud jezdí poměrně dobré spojení k hranici parku Reserva de Produccion Faunistica Chimborazo, uprostřed kterého samotná hora leží. Rezervace je kromě spousty druhů ptactva i útočištěm stovek kusů divokých vikuní – blízkých příbuzných zdomácnělých lam.

Stručná fakta

 • jedna z vyšších šestitisícových hor Jižní Ameriky
 • nejvyšší hora Ekvádoru (uváděná výška se liší, ale je přibližně 6.300 m. n. m.)
 • nejvyšší hora světa od středu Země (vzhledem k zaoblenému „šišatému“ tvaru Země je vyšší než Mount Everest, pokud měříme vzdálenost od jádra Země)
 • Chimborazo je hora sopečného původu ležící v pohoří Cordillera Occidental – dlouhého horského pásu jihoamerických And
 • patří k nejprominentnějším vrcholům světa (16. místo)

Odkud a kdy vyrazit

Ekvádor je jednou z nejmenších zemí Jižní Ameriky a na vrchol Chimboraza je možné vyrazit odkudkoliv a v jakémkoli větším ekvádorském městě sjednat výstup s místní horskou agenturou. Od konce roku 2017 byly po delší době znovu povoleny (vzhledem k ustávající vulkanické aktivitě) výstupy na vrchol Chimboraza a druhé nejvyšší ekvádorské hory Cotopaxi. Podmínkou je však výstup pod vedením místního certifikovaného horského vůdce, kterého nejlépe dojednáte v nějaké ověřené horolezecké/outdoorové agentuře.

Nejbližšími městy s nejlehčí možností sehnat průvodce jsou města Riobamba, Baňos a případně Latacunga (leží poblíž Cotopaxi, ale spousta agentur má v nabídce i Chimborazo).

Výstup a výbava

Jak bylo řečeno, výstup je možný jedině prostřednictvím ekvádorského horského vůdce, kterého nejlépe seženete prostřednictvím zmíněných specializovaných agentur. Agentury v drtivé většině nabízejí rovnou celý balíček služeb (na rozdíl od jiných světových hor), kdy cena je poměrně fixní a nelze očekávat žádnou velkou slevu.

Orientační cena za výstup se pohybuje okolo 250 USD na osobu. Tato cena zahrnuje:

 • dopravu na východisko a po výstupu zpět
 • licencovaného horského vůdce
 • veškeré vybavení (nejen horolezecké, je možné si půjčit téměř cokoliv)
 • nocleh v horské chatě
 • jídlo (záleží na době odjezdu, ale většinou večeři před výstupem a následně snídani, případně pozdější oběd) a částečně pití
 • vstup do přírodní rezervace

Několik kilometrů od vstupu do parku se nacházejí pod hlavním masivem dvě horské chaty. První leží u koncového parkoviště ve výšce zhruba 4.850 m. n. m. a druhá necelých 200 výškových metrů nad ní, zhruba tedy v 5.000 m. n. m. Tato chata však bývá někdy uzavřená.

Z které chaty vyrazíte na vrchol, záleží na rozhodnutí vašeho horského vůdce. Na Chimborazo vede několik „klasických“ výstupových cest. Volba té vaší bude opět záviset na rozhodnutí horského vůdce, jelikož během roku (i vlivem globálního oteplování) se mění podmínky natolik, že je nutné improvizovat.

V posledních letech se čím dál méně chodí bývalou „normálkou“ Whymperovy cesty vzhledem k hrozícímu lavinovému nebezpečí či pádu kamení a séraků.

Na vrchol se vyráží, na rozdíl od jiných evropských i světových velehor, zhruba kolem desáté hodiny večerní a výstup s návratem zpět zabere minimálně deset až dvanáct hodin. Velice záleží na faktorech počasí, sněhu, stavu cesty a kondici lezců. První polovinu výstupu se postupuje skrz skalnatý terén a střídavě prudkými suťoviskovými svahy, tolik typickými u výstupů na sopečné vrcholy. Druhá polovina probíhá od úrovně skalního uskupení El Castillo zhruba v 5.500 m. n. m. po prudkých ledovcových polích až na konečný vrchol.

Základním předpokladem úspěšného výstupu je kromě dobrého počasí i skvělá fyzická kondice a perfektní aklimatizace. Proto je vhodné se předtím několik dní aklimatizovat na okolní náhorní plošině – ideálně v kombinaci s lezením na nižší vrcholy.

I když výstup není technicky náročný, jedná se o horolezecký výkon v extrémní nadmořské výšce a měli by se do něho pustit jenom zkušení a zdatní vysokohorští turisté.

Období vhodné pro výstup

Na Chimborazo je možné lézt v průběhu celého roku. Každé roční období s sebou nese jistá pozitiva i negativa. V letních teplejších měsících je možné očekávat i teplejší počasí a modrou oblohu bez srážek, ale hrozí časté doslova brutální větry.

Zimní měsíce s sebou nesou i nižší teploty, větší sněhovou vrstvu, může být více oblačno, ale zase nehrozí větší větrné bouře.

Počasí ale může být, tak jako v celém Ekvádoru, poměrně proměnlivé po celý rok.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš komentář, děkujemex